Sensacja! Średniowieczne grodzisko odkryto pod Ostrołęką

413 wyświetleń • 26 lipca 2009

TV Ostrołęka
Dawno, dawno temu za lasami i rzekami istniał gród. Jak na średniowiecze przystało był otoczony fosami i wałami a na jego majdanie było targowisko, na którym życie żwawo tętniło – brzmi jak opowiastka, a nie ma w sobie krzty fantazji.  
Niedaleko Ostrołęki, na polu w Susku Nowym wykopano dowody wskazujące, że w właśnie w tym miejscu istniał gród wczesnośredniowieczny. Na miejsce wkroczyła ekipa archeologów. Prace wykopaliskowe trwały dwa tygodnie. Odkryte wykopaliska stały się cennym źródłem informacji o grodach mazowieckich.
-Nasza instytucja prowadzi tutaj badania wykopaliskowe od 14 lipca. Grodzisko przed II wojną światową zostało zniwelowane i rozwiezione przez dawnego właściciela- mówi Jarosław Ościłowski, z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. O obiekcie dowiedzieliśmy się od Andrzeja Domalawskiego, syna właściciela tego terenu, który zgłosił wykopaliska w Wojewódzkim Urzędzie Konserwatorskim w Ostrołęce. Po oględzinach miejsca potwierdziliśmy, że jest to dawne grodzisko. Nawet lokalna społeczność potwierdza wczesnośredniowieczne odkrycie, bowiem nazywają to miejsce „okop” a większość pól na Mazowszu tak nazwanych to miejsca po grodziskach.
Archeolodzy bez trudu nakreślili kształt i wygląd grodziska. Domniemają, że w okolicznych lasach może znajdować się cmentarz, bowiem w tamtych czasach chowano ludzi poza osadą. Teren cmentarzy zazwyczaj lokalna społeczność nazywała „żale”, niestety mieszkańcy Suska na żaden las tak nie mówią, przez co trudno sugerować gdzie ów cmentarz może znajdować się.
  - Grodzisko ma kształt stadionu o średnicy około 90 metrów. Gród otoczony był wałem a na jego majdanie znajdowały się budynki - tłumaczy Jarosław Ościłowski. - Położony był na bagnach, dlatego najprawdopodobniej wchodzono do niego przez most. Wokół rozciągały się wały o wysokości około 4 metrów. Teren podmokły był formą ochrony przed najeźdźcami.
Obok grodu najprawdopodobniej znajdowała się osada.
- W osadzie funkcjonował targ, karczmy - było to wczesne miasto. Gdyby inaczej potoczyła się historia w tym miejscu było by teraz miasto, jak najczęściej bywało, aczkolwiek bieg historii stworzył miasto Ostrołęka a tutejsza osada upadła - wyjaśnia archeolog.
Dziś w miejscu po grodzisku można znaleźć kamienie, fragmenty cegieł i ceramiki.
- Z ciekawszych zabytków wykopaliśmy łyżwę kościana, osełkę, nożyk elementy ceramiki – dodaje.
Te nieliczne wykopaliska w pobliżu Ostrołęki odsłaniają bogactwo historyczne naszego regionu.
  
Serdeczne podziękowania dla Anity Łuj oraz całej ekipy archeologów dzięki którym powstał materiał.