najpopularniejsze ostatnio dodane najwyżej oceniane
oceń: (0,0)
ilość ocen: 0
liczba odsłon: 1 773
link:
W Łodziskach pod Ostrołęką odsłonięto wczoraj tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych bestialsko zamordowanych przez aparat władzy komunistycznej w 1946 roku. Tablica znajduje się na zbiorowej mogile, w miejscu, w którym przez kilkadziesiąt lat spoczywały ciała pięciu mężczyzn.

Szczątki pięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego znaleziono w 2015 roku w Łodziskach. W wyniku działań fundacji „Niezłomni” oraz dzięki relacji naocznego świadka zdarzeń sprzed 70-ciu laty udało się zidentyfikować ofiary władzy komunistycznej. W zbiorowej mogile znajdującej się w lesie w Łodziskach, po wykonanym wyroku zakopano ciała Władysława Prusaczyka, Bolesława Gnozy, Bronisława Lisa, Dominika Trzcińskiego i Ludwika Trzcińskiego. Przed wyrokiem skazani musieli sami sobie wykopać grób. Zanim szczątki spoczywające w mogile w Łodziskach zostały zidentyfikowane, grobem tym opiekował się Józef Głażewski, naoczny świadek egzekucji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy SB.

Po siedemdziesięciu latach szczątki pięciu mężczyzn spoczną w poświęconej ziemi na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową zaplanowano na czwartek 29 września.

W przeddzień pogrzebu na mogile, w której SB-cy zakopali żołnierzy odsłonięto tablicę pamiątkową z wyrytymi nazwiskami poległych. W skromnych uroczystościach udział wzięli m.in. prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele Nadleśnictwa oraz rodziny Żołnierzy Wyklętych.

Brak komentarzy do tego materiału.
Dodano: 19.05.2019
Liczba odsłon: 517
Dodano: 10.05.2019
Liczba odsłon: 154
Dodano: 29.04.2019
Liczba odsłon: 276
TV-ostroleka.pl
E-mail:
Reklama  |   Nasze logo  |   Kontakt
Realizacja: CYBERMEDIA
Copyright 2009 - 2019 by "TV-ostroleka.pl