najpopularniejsze ostatnio dodane najwyżej oceniane
oceń: (0,0)
ilość ocen: 0
liczba odsłon: 3 210
link:
W samo południe w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury rozpoczęła się  LV sesja Rady Miasta Ostrołęki. 99 rocznica odzyskania Niepodległości była między innymi okazją do wręczenia honorowych odznak „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”.

Obrady otworzył i gości przybyłych do siedziby OCK przywitał przewodniczący ostrołęckiego samorządu Jerzy Grabowski. Wśród licznie reprezentowanych ostrołęczan nie zabrakło senatora Roberta Mamątowa i posła Arkadiusza Czartoryskiego, władz miasta z prezydentem Januszem Kotowskim i jego współpracownikami, miejskich radnych, kombatantów, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, harcerzy, służb mundurowych oraz młodzieży szkolnej. Licznie stawiły się poczty sztandarowe.

Prezydent Janusz Kotowski zwrócił się z apelem do wszystkich środowisk o zawiązanie Honorowego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Ostrołęce. - Chciałbym Państwa wszystkich zaprosić, żebyśmy także w Ostrołęce potrafili odnowić wspólnotę i powołać taką grupę, gdzie zaproszeni byliby wszyscy, abyśmy mogli także w naszej lokalnej społeczności na ziemi ostrołęckiej świętować  wielkie Święto polskiej niepodległości. Razem z panem senatorem Robertem Mamątowem, posłem Arkadiuszem Czartoryskim i przewodniczącym Jerzym Grabowskim chcemy poprosić, aby taki Komitet Obchodów Setnej Rocznicy powstał. Chcemy zaprosić do grupy inicjatywnej ale potem i do obchodów wszystkich od najgodniejszych, kombatantów poprzez wszystkie stany, duchownych, przedsiębiorców, nauczycieli i wychowawców, urzędników i reprezentantów innych wspólnot. W sposób szczególny chcemy zaprosić młodzież, sportowców, harcerzy, ludzi kultury. Chciałbym, żeby w kulturze, w sporcie, w wielu dziedzinach naszego życia ten wielki, ważny rok  polskiej Niepodległości był czczony. Już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam -

Następnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Norbert Dawidczyk odczytał uchwały, na mocy których przyznano najwyższe miejskie wyróżnienie. Wśród odznaczonych znalazło się dwóch lekarzy: Czesław Sikora i Antoni Zagroba, którym wyróżnienia te Rada przyznała pośmiertnie. Oprócz tego odznakami „Za zasługi dla miasta Ostrołęki” nagrodzono: Danutę Jadwigę Gołaś, Kazimierza Kowalczyka, Bronisława Kurpiewskiego i Tadeusza Zakrzewskiego. Samorząd zdecydował też o przyznaniu wyróżnienia w tej postaci działającemu od 20 lat Ostrołęckiemu Chórowi Kameralnemu. Specjalną nagrodą uhonorowano wieloletnią dyrektor SP nr 10 im. Jana Pawła II Krystynę Mierzejewską.

Kolejnym punktem był wykład dr. Piotra Oleńczaka pt. „Niepodległość jako wartość nadrzędna. Wczoraj i dziś” - przybliżający drogę Józefa Piłsudskiego, jego współpracowników i spadkobierców idei niepodległościowej zarówno do walki o Polskę w latach 1914 – 1918, jak i o utrzymanie jej Niepodległości w czasach II wojny światowej i sowieckiej okupacji.

Uroczystą sesją zakończył koncert laureata - Ostrołęckiego Chóru Kameralnego i młodych recytatorów z „Oczka” zatytułowany „Z głębi dziejów…”

Wcześniej samorządowcy złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich pomordowanych w latach 1939 - 1945. Po zakończeniu sesji, tradycyjnie już przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski, wraz z delegacją radnych oraz dr Piotrem Oleńczakiem złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego.

Ostrołęka,sesja Rady Miasta,Święto Niepodległości,Jerzy Grabowski

Brak komentarzy do tego materiału.
Dodano: 12.01.2020
Liczba odsłon: 1 388
Dodano: 12.01.2020
Liczba odsłon: 1 334
Dodano: 06.01.2020
Liczba odsłon: 1 292
TV-ostroleka.pl
E-mail:
Reklama  |   Nasze logo  |   Kontakt
Realizacja: CYBERMEDIA
Copyright 2009 - 2020 by "TV-ostroleka.pl