najpopularniejsze ostatnio dodane najwyżej oceniane
oceń: (0,0)
ilość ocen: 0
liczba odsłon: 770
link:
W czwartek, 17 września w 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, mieszkańcy Ostrołęki oddali hołd Sybirakom oraz ofiarom wojennych represji.

17 września 1939 roku sowiecka Rosja łamiąc pakt o nieagresji zawarty z Polską, najeżdża nasz kraj ogarnięty toczącymi się od 1 września walkami z wojskami hitlerowskimi. 17 września jest też obchodzony Światowy Dzień Sybiraka, organizowany od 2004 roku, by przypomnieć prawdziwe losy zesłańców.

W uroczystym nabożeństwie w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce odprawionym w intencji obrońców Ojczyzny udział wzięli mieszkańcy, samorządowcy, poczty sztandarowe i przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz służby mundurowe.

Przed mszą Dominik Mydłowski, nauczyciel historii z ZSZ nr 1 przypomniał w krótkim wykładzie postać księdza Stanisława Pędzicha, który przed I Wojną Światową pełnił funkcję rektora kościoła pobernardyńskiego (obecnie sanktuarium), a w czasie wojny polsko-bolszewickiej wywieziony został w okolice Łomży i 22 sierpnia 1920 roku został bestialsko zamordowany pod Szczuczynem.W homilii ks. biskup Janusz Stepnowski mówił m.in. o konieczności podtrzymywania pamięci o bohaterach i ich niezwyciężonej przez wrogie wojska hitlerowskie i sowieckie wierze w Boga, trwaniu w wartościach chrześcijańskich stanowiących nieodzowną część człowieczeństwa.

"Jeśli ideologia zrzuci ze swojego horyzontu Boga, to w ostateczności wyrzuci też szacunek do drugiego człowieka, a nawet do własnego narodu. Bo przecież Niemcy, którzy myśleli inaczej tak samo byli prześladowani. Było tylko jedno słuszne myślenie. Tak samo stało się i z tym systemem sowieckim, tam Bóg został wyrzucony za burtę. Ale kiedy Boga wyrzucono, kiedy Boga już nie było, człowiek zatracił szacunek do drugiego człowieka."
- mówił podczas homilii biskup Stepnowski.

Poruszającą oprawę muzyczną mszy zapewnił Adam Wołosz, wykonując m.in. pieśń Konfederatów Barskich.

Po nabożeństwie przedstawiciele ostrołęckiego samorządu, duchowni, reprezentacje służb mundurowych, poczty sztandarowe i organizacje kombatanckie, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Sybiraków i poległego śmiercią męczeńską ks. Stanisława Pędzicha.

Uroczystości związane z 81. rocznicą zbrojnej agresji Sowietów na Polskę i z okazji Światowego Dnia Sybiraka zorganizowali w Ostrołęce przedstawiciele Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków.

Brak komentarzy do tego materiału.
TV-ostroleka.pl
E-mail:
Reklama  |   Nasze logo  |   Kontakt
Realizacja: CYBERMEDIA
Copyright 2009 - 2021 by "TV-ostroleka.pl