Ostrołęczanie w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej

501 wyświetleń • 12 kwietnia 2019

TV Ostrołęka
12 kwietnia, w przededniu 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, mieszkańcy Ostrołęki oddali hołd Polakom bestialsko zamordowanym strzałami w tył głowy przez NKWD. Obchody rocznicowe odbyły się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Krańcowej pod pomnikiem Golgota Wschodu.

Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej poprzedziło nabożeństwo w intencji Polaków poległych przez 79 laty NKWD-zistów. Po mszy uczestnicy – przedstawiciele samorządu miasta na czele z prezydentem Łukaszem Kulikiem i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Jakubem Frydrykiem – złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem Golgota Wschodu.

Tragiczne wydarzenia z kwietnia 1940 roku przywołał w swoim przemówieniu wiceprzewodniczący Frydryk.

- Spotykamy się dziś, by uczcić pamięć pomordowanych w jednej z największych tragedii w historii narodu polskiego. To, co wydarzyło się wiosną 1940 roku w Katyniu, odcisnęło piętno na naszym kraju. Polscy oficerowie, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy - krótko mówiąc: kwiat polskiej inteligencji - ginęli strzałem w tył głowy z rąk sowieckich żołnierzy. Ginęli w sposób uwłaczający godności człowieka. Godności przez wiele lat nie zaznali także po śmierci. Zakopano ich w bezimiennych dołach i robiono wszystko, by nigdy nie odzyskali swojej tożsamości. Po wojnie przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska nadal twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli hitlerowcy. W polskich szkołach zakłamywano historię, ucząc dzieci o “perfidnej niemieckiej prowokacji w Katyniu”. Komunistyczna cenzura wykreślała Katyń z wielu publikacji. W kłamstwie katyńskim trwano aż do 1990 roku, kiedy to Związek Radziecki przyznał się do faktu, iż to NKWD zamordowało dziesiątki tysięcy polskich obywateli. Prawda zwyciężyła (…) Dziś naszym zadaniem jest przekazywanie prawdy historycznej o Katyniu kolejnym pokoleniom. Nie pozwólmy, by kiedykolwiek zapomniano o tysiącach polskich istnień, tak brutalnie straconych w 1940 roku. To nasz obowiązek, dzięki któremu możemy sprawić, że zdarzenia sprzed 79 lat już nigdy się nie powtórzą. Cześć i chwała bohaterom!  – mówił Jakub Frydryk podczas uroczystości rocznicowych.

Wśród zamordowanych w Lesie Katyńskim było także wielu mieszkańców ziemi ostrołęckiej. Kilka nazwisk przywołał w swoim wystąpieniu Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rocznicowe zakończył poruszającą major Tadeusz Zakrzewski recytacją wiersza autorstwa Jana Poteraja.