najpopularniejsze ostatnio dodane najwyżej oceniane
oceń: (5,0)
ilość ocen: 1
liczba odsłon: 8 732
link:
Dziś w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbyła się konferencja z udziałem prof. Jerzego Jana Rubachy – językoznawcy-fonologa. Dzisiejsze spotkanie było okazją do promocji jego książki pod tytułem "Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego"

Prace nad publikacją trwały 8 lat i jak przyznał sam profesor, pracę w dalszym ciągu będzie kontynuował.
- Na tle języków słowiańskich dialekt kurpiowski jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków – mówił prof. Jerzy Rubach. – O rozpoczęciu pracy nad dialektem kurpiowskim zadecydowały powody czysto naukowe, ale duży wpływ miała także ciekawość. Nie ukrywam, że pokochałem Kurpiów- dodał.
Od 2001 roku prof. Rubach prowadzi badania nad fonetyką gwary kurpiowskiej. Owocem kilkuletniej pracy jest publikacja wydana przez Związek Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej „Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego”. W najbliższej przyszłości, korzystając z wyników badań i zebranych materiałów, prof. Jerzy Rubach zamierza przygotować do druku następujące prace: „Gramatykę dialektu kurpiowskiego” oraz „Słownik polsko-kurpiowski.

Parę słów o profesorze.  Urodził się 16.02.1948 r. w rodzinie inteligenckiej w Gdyni. W 1971 r. ukończył Wydział Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1975 r. na tymże uniwersytecie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. W 1981 r. habilitował się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesorem nadzwyczajnym został w 1988 r., a tytuł profesora zwyczajnego w 1993 r. W latach 1984 -1990  był dyrektorem Instytutu Anglistyki, a od 1984 r. jest także kierownikiem Zakładu Językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1990 r. jest równolegle profesorem Uniwersytetu Iowa w USA. Autor 5 książek i 74 artykułów naukowych. Monografia naukowa The Lexical Phonology of Slovak została opublikowana przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych: Oxford University Press (Wielka Brytania).
Publikacje w czołowych światowych czasopismach naukowych, m.in. Language (USA), Linguistic Inquiry (USA), Phonology (Wielka Brytania), Natural Language and Linguistic

Theory (USA), Journal of Linguistics (Wielka Brytania), Lingua (Holandia), Linguistics(Holandia), Journal of Phonetics (Wielka Brytania), Die Sprache (Austria), Rivista di linguistica (Włochy), The Linguistic Review (Holandia), Journal of Slavic Linguistics (USA).
Opublikował artykuły i monografie naukowe dotyczące fonologii następujących języków: angielski, białoruski, bułgarski, czeski, francuski, górno-łużycki, holenderski, koreański, macedoński, polski, rosyjski, słowacki, słoweński, ukraiński.
dodano: 30.05.2016, 11:59
hhhhhhhhhhhhhhhh h
hhhhhhhhhhhhhhhhhhh
dodano: 30.05.2016, 11:59
www.google.com
www.google.com

Serwis TV-Ostroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Dodano: 01.08.2021
Liczba odsłon: 366
Dodano: 31.07.2021
Liczba odsłon: 228
TV-ostroleka.pl
E-mail:
Reklama  |   Nasze logo  |   Kontakt
Realizacja: CYBERMEDIA
Copyright 2009 - 2021 by "TV-ostroleka.pl