Dramat Witkiewicza ponownie w Klubie Oczko

127 wyświetleń • 29 października 2023

TV Ostrołęka
Ostrołęcka Scena Autorska zaprezentowała dziś publiczności jedno z najwybitniejszych dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. To była kolejna odsłona spektaklu “W małym dworku” i ponownie udany występ młodych aktorów.

Spektakl "W małym dworku" to sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza, napisana w 1911 roku. Jest to dramat absurdalny, łączący w sobie elementy komedii, tragedii i farsy. Akcja rozgrywa się w małym dworku na wsi, gdzie mieszkają Nibkowie, rodzina szlachecka. W domu pojawia się duch zmarłej żony Dyapanaza Nibka, Anastazji. Duch zaczyna nawiedzać członków rodziny, wywołując w nich chaos i szaleństwo.

Głównym tematem spektaklu jest kryzys egzystencjalny. Bohaterowie to ludzie zagubieni i nieszczęśliwi. Nie potrafią odnaleźć sensu życia i miłości.

Spektakl "W małym dworku" był wielokrotnie wystawiany na polskich scenach. Do najwybitniejszych realizacji należą spektakle reżyserii Tadeusza Kantora (1962), Jerzego Grotowskiego (1964) i Jana Englerta (2003).

Publiczność w Ostrołęce miała okazję obejrzeć ten spektakl, również w wykonaniu aktorów OSA m.in. podczas inauguracji II edycji Ostrołęckiej Wiosny Teatralnej.