Pionier przetarł szlak! Retropociąg w Ostrołęce, pasażerowie pojechali linią 35

211 wyświetleń • 27 lutego 2023

TV Ostrołęka
7931 dni: tyle czasu Ostrołęka czekała, by mostem kolejowym - już w zupełnie nowej odsłonie - na linii nr 35 po odjeździe z Ostrołęki pojechał pociąg z pasażerami. W sobotnie popołudnie był to zabytkowy pociąg turystyczny turkol.pl, lecz to przedsmak tego, co będzie nas czekać na co dzień już od czerwca 2023 r.

Około godziny 10:00 na stację kolejową w Ostrołęce wjechał pociąg turystyczny OSTROVIA - nazwa nieprzypadkowa, bowiem przyjechał z Warszawy, przez Tłuszcz i odcinkiem nieużytkowanym przez pociągi pasażerskie: Ostrów Maz. - Ostrołęka.

Skład kolejowy prowadzony był zieloną lokomotywą spalinową SU 42, a licznie zgromadzeni pasażerowie-turyści wysiedli z wagonów pasażerskich, które użytkowane były głównie w latach 70. XX wieku. Był też słynny wagon barowy WARS.

Co ciekawe, tuż obok pociągu turystycznego stał EN-57 z 1963 roku, czyli legendarna 60-letnia "Babcia" - z rozkładowym kursem Kolei Mazowieckich do Tłuszcza. Była to dodatkowa atrakcja dla turystów, bowiem niecodziennie można spotkać najstarszy tego typu pociąg w Polsce.

Wróćmy jednak do turystów, którzy odwiedzili Ostrołękę. Po krótkim postoju, na którym pasażerowie wysiedli, by zobaczyć stację w Ostrołęce i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, pociąg wyruszył, tym razem jako KURPIE na trasie Ostrołęka - Łomża ze 150 pasażerami na pokładzie.