Jesień - sezon przeziębień

726 wyświetleń • 13 października 2009

TV Ostrołęka
Za oknem jesień i  coraz dłuższe kolejki u lekarzy, szturmowanych przez kichających i zakatarzonych ludzi. Żeby uniknąć sezonowego przeziębienia, trzeba mieć prawdziwe szczęście...

Jesień i zima to pory roku ulubione przez wirusy grypy i przeziębienia. Drapanie w gardle, kichanie czy zatkany nos – kto z nas tego nie doświadczył? Każdego roku zdarzają się nam średnio trzy infekcje.
Najczęstszym sposobem na złapanie wirusa to osłabienie organizmu i kontakt z innymi chorymi. Wirusy grypy i przeziębienia przenoszą się drogą kropelkową (kichanie, kaszel, mówienie) i bezpośrednią (podawanie ręki, guziki w windzie czy przy przejściach dla pieszych). Dlatego lekarze ostrzegają: jesteś chory zostań w domu.
- Do zachorowań dochodzi najczęściej w przedszkolach, szkołach i dużych zakładach pracy. Gdy dziecko ma objawy choroby powinno zostać w domu, by nie doszło do zarażenia innych dzieci - ostrzega lekarz rodzinny.


W okresie nasilonych infekcji można powiedzieć, że grypa „fruwa w powietrzu”. Zawsze w naszym otoczeniu znajdzie się osoba, którą już dopadła infekcja, a my nie mamy możliwości odizolowania się.
W walce z chorobą duże znaczenie ma zdrowy tryb życia. Pomimo zimowej pogody nie należy zaszywać się w domu. Ruch na świeżym powietrzu i światło słoneczne mają duży wpływ na naszą odporność. Można też hartować organizm stosując zimne prysznice bądź wizyty w saunie. Także zdrowa dieta dostarczająca organizmowi witamin odgrywa dużą rolę w przygotowaniu organizmu na walkę z wirusami.
Jeżeli jednak jesteśmy narażeni na stres i nieodpowiednie odżywianie należy zainwestować w witaminy i preparaty działające na wzmocnienie organizmu.


Warto też pomyśleć o szczepieniu przeciw grypie. To najlepszy sposób uniknięcia infekcji, a teraz jest dobry moment, by ochronę przed grypą zdobyć, bo szczepić się na grypę powinniśmy każdego roku między końcem sierpnia a początkiem listopada.


Grypa może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Najczęściej są to: zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Obie te choroby często wymagają hospitalizacji, szczególnie jeśli wirusem zakaziła się osoba przewlekle chora lub dziecko.