Premiera książki "Czesława Kaczyńska. Życie i twórczość"

205 wyświetleń • 17 listopada 2023

TV Ostrołęka
Dzień po jubileuszu 65-lecia pracy twórczej Czesławy Kaczyńskiej zaczęła powstawać książka zatytułowana “Życie i twórczość” poświęcona tej wybitnej twórczyni ludowej słynącej z niezwykłych wycinanek. Dziś odbyła się oficjalna premiera książki wydanej przez Związek Kurpiów.

Czesława Kaczyńska to utalentowana twórczyni ludowa i artystka. Mistrzyni m.in. wycinanki, haftu, koronkarstwa. Pełniła funkcję prezesa oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, była też wiceprezesem zarządu głównego STL-u, a także prezesem stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią warsztatów etnograficznych "Ginące Zawody". Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniona nagrodą Kolberga oraz medalem Pro Mazovia. Ponadto została uwieczniona w Alei Gwiazd na południowej pierzei Starego Rynku w Łowiczu.

O jej dorobku twórczym, ale też o tradycjach i zwyczajach kultywowanych na terenach Puszczy Zielonej przeczytać można w najnowszej książce zatytułowanej “Czesława Kaczyńska. Życie i twórczość”. Autorką tej publikacji jest Iwona Zyśk, kalendarium zawarte w książce opracowała Iwona Kuciej, projekt okładki i opracowanie graficzne to dzieło Bartosza Dudy. W książce zawarte są zdjęcia pochodzące z archiwum prywatnego Czesławy Kaczyńskiej oraz Związku Kurpiów.

Oficjalna premiera książki odbyła się w piątek, 17 listopada w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Spotkanie z twórczynią ludową nie mogło odbyć się bez uwielbianych przez nią warsztatów wycinankarskich. Swoim gościom twórczyni ludowa zdradziła kilka tajników pozwalających na wykonanie tradycyjnej kurpiowskiej ozdoby.