“Młodzi w sieci”, czyli jak uratować dzieci i młodzież od “cyfrowego potopu”

279 wyświetleń • 18 stycznia 2023

TV Ostrołęka
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało dziś zajęcia z zakresu wpływu cyfrowych mediów na dzieci i młodzież oraz sposobów unikania negatywnych skutków tzw. cyfrowej higieny. Zajęcia skierowane głównie do nauczycieli i pedagogów poprowadził dr Maciej Dębski.

Dzisiejsza konferencja, w której udział wzięli nauczyciele i pedagodzy ze szkół i przedszkoli funkcjonujących na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, dotyczyła coraz bardziej dającego o sobie znać zjawiska nazywanego przez specjalistów “cyfrowym potopem” oraz negatywnych skutkach jaki mają na dzieci i młodzież dostępne na każdym kroku wszelkiego rodzaju cyfrowe media.


O konieczności dążenia do wyrobienia w sobie dobrych praktyk tzw. “cyfrowej higieny” opowiadał dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego, który od dłuższego czasu razem ze swoimi uniwersyteckimi współpracownikami bada i analizuje zagrożenia wynikające z wpływu mediów na dzieci i młodzież.

Dr Dębski mówił o tym, jak w sytuacji, gdy nie da się całkowicie odizolować od świata social-mediów, poruszać się w tych realiach bez szkody dla zdrowia psychicznego dziecka, ucznia, rodzica.