Tropem Wilczym: Pobiegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

49 wyświetleń • 6 marca 2022

TV Ostrołęka
Około 500 osób wzięło udział w ostrołęckim Biegu Tropem Wilczym organizowanym przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Była to doskonała okazja nie tylko do sportowej rywalizacji, ale i do uczczenia pamięci żołnierzy niezłomnych.

Główne cele wydarzenia to oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych oraz popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu i promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Bieg odbył się w Ostrołęce na terenie przylegającym do siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych, wzdłuż rzeki Narew i jej okolic. Dystans podstawowy wyniósł 1963 metry. Wskazuje on na datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. Poza tym można było pobiec także na 5 kilometrów.

W biegu na 1963 metry wśród panów wygrał Artur Mrozek, przed Tomaszem Polewaczykiem i Markiem Krupińskim. Wśród pań najlepsza była Kornelia Rusiłowicz, wyprzedzając Oliwię Prachniak oraz Natalię Trzcińską.

W biegu na 5 kilometrów wygrał Przemysław Dąbrowski, przed Dominikiem Kowalczykiem i Radosławem Mateusiakiem. Wśród pań zwyciężyła Anna Napiórkowska, druga była Angelika Ostrowska, a trzecia Anna Urbaniak.