InQbator po raz 10. zawita do Ostrołęki

59 wyświetleń • 23 sierpnia 2019

TV Ostrołęka
Ostrołęka już po raz 10. stanie się prawdziwą stolicą teatralnej sceny ulicznej. A to za sprawą Festiwalu teatralnego InQbator, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września. W programie wiele ciekawych spektakli. W tym roku po raz pierwszy zobaczyć będziemy mogli spektakl na wodzie, w inspirującej scenerii portu rzecznego.

W piątek, 23 sierpnia przedstawiciele organizatorów Festiwalu Teatralnego InQbator zapoznali lokalne media z założeniami i programem tegorocznego festiwalu. W konferencji poświęconej trzydniowemu wydarzeniu udział wzięli m.in. Beata Polaczyńska – dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury, Łukasz Kulik – prezydent Ostrołęki, Mariusz Popielarz – dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce, Tadeusz Wiśniewski – dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury, Magdalena Chabros i Jolanta Kowalewska.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała wyjątkowy charakter – będzie to już 10. odsłona imprezy, która na kilka dni zmienia Ostrołękę w stolicę teatru ulicznego. Wyjątkowy będzie także program – po raz pierwszy w historii widzowie obejrzą spektakl z pływającej sceny, która zawita do portu rzecznego.

Dzisiejsza konferencja – poza prezentacją programu festiwalowego – była także okazją do podsumowania działań związanych z dziesięcioletnią już historią wydarzenia. Organizatorzy wielokrotnie podkreślali, że festiwal na stałe wpisał się w kalendarz miejskich imprez, a jego popularność stale rośnie.

Jak skrupulatnie policzyła Magdalena Chabros, wszystkie dotychczasowe spektakle zaprezentowane podczas każdej edycji festiwalu trwały łącznie prawie 140 godzin – czyli niemal pełne sześć dni i nocy. Na scenach, i tych plenerowych i tej w OCK zaprezentowały się najpopularniejsze grupy artystyczne z całego świata. Łącznie spektakle obejrzało około 42 tysiące widzów. Liczby te robią wrażenie – nie dziwi więc, że zapał organizatorski nie słabnie i z każdym rokiem w programie pojawiają się kolejne nowości.

Posłuchajcie, co o tegorocznym InQbatorze mówili organizatorzy. Zapraszamy też do śledzenia informacji o wydarzeniu, które publikowali będziemy na łamach naszego serwisu. Poniżej publikujemy szczegółowy program festiwalu:

5 września (czwartek)
18:30 - Parada, zwiastun festiwalu od placu Bema do sceny przy DH Kupiec
19:00 - Oficjalne otwarcie InQbatora, scena przy DH Kupiec
19:15 - ALICJA W KRAINIE CZARÓW / Ostrołęcka Scena Artystyczna, plac przed sceną przy DH Kupiec
20:15 - MEDEA / Wrocławski Teatr Pantomimy, scena główna OCK
21:30 - ARKA / Teatr Ósmego Dnia, parking przy ul. Prądzyńskiego

6 września (piątek):
10:00 - CZARNE I BIAŁE / Teatr pod Orzełkiem, scena kameralna OCK (spektakl dla dzieci)
20:00 - InQbator 2018 - wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej, hol 2, OCK
20:30 - ONCE / Warszawskie Centrum Pantomimy i Derevo Laboratorium Antona Adasinskiego, scena główna OCK
22:00 - JA GORE / Teatr AKT, parking przed OCK

7 września (sobota):
16:30 - CZARNE I BIAŁE / Teatr pod Orzełkiem, scena kameralna OCK (spektakl dla dzieci)
17:30 - W PEWNYM MIASTECZKU / Teatr Rękawiczka, plac przed sceną przy DH Kupiec
19:00 - EXIT / Paulina Święcańska i Marek Klajda, scena kameralna OCK
20:00 - MY/WY / Krakowski Teatr Tańca, scena główna OCK
21:45 - GŁĘBIA / teatr obrazu Leszka Mądzika, port rzeczny na Narwii