Procesja Niedzieli Palmowej w Łysych

209 wyświetleń • 2 kwietnia 2023

TV Ostrołęka
Tłumy wiernych wzięło udział w barwnej procesji Niedzieli Palmowej w Łysych. Uczestnikami procesji są m.in. autorzy palm zgłoszonych do konkursu, którego wyniki poznamy po części oficjalnej wydarzenia.

Niedziela Palmowa w Łysych to nie tylko uroczystość sakralna związana z tradycją święcenia palm upamiętniającą triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Od kilkudziesięciu lat na Kurpiach wydarzenie to ma także wyjątkową oprawę w postaci konkursu "na najpiękniejszą palmę wielkanocną". Każda zakwalifikowana do konkursu palma musi spełniać ściśle określone kryteria, być wykonana wyłącznie z tradycyjnych materiałów i według dawnych technik, musi też zawierać określoną paletę barw nawiązujących do kurpiowskich zwyczajów. Jury oceniające palmy zwraca uwagę na staranność wykonania, pomysłowość i oryginalność twórcy, nie bacząc na jej długość, choć sama wielkość palm też robi wrażenie.

W uroczystej i barwnej procesji Niedzieli Palmowej wziął dziś udział m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski, wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł wraz z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim, dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marius Popielarz, radny sejmiku województwa mazowieckiego Misorław Augustyniak, prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik oraz poseł Arkadiusz Czartoryski i władze gminy Łyse.

Uroczystościom kościelnym Niedzieli Palmowej towarzyszy część artystyczna z występami zespołów folklorystycznych i kiermaszem wyrobów regionalnych. Jednym z elementów tej części uroczystości jest oficjalne rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną