Obchody 160. rocznicy bitwy pod Myszyńcem

215 wyświetleń • 12 marca 2023

TV Ostrołęka
160 lat temu pod Myszyńcem doszło do ważnego epizodu walk niepodległościowych w ramach Powstania Styczniowego. Dziś podniosłą uroczystością z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego uczczono tę rocznicę.

9 marca 1863 roku w lesie pod Myszyńcem doszło do zwycięskiej bitwy wojsk Polskich pod wodzą generała Padlewskiego z oddziałami carskimi. Była to jedna z około 1200 potyczek stoczonych w ramach Powstania Styczniowego. Dziś, 12 marca, 160 lat od tych wydarzeń społeczność Myszyńca uczciła pamięć Powstańców uczestnicząc w uroczystości patriotycznej z honorową asystą kompani reprezentacyjnej Wojska Polskigo.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej odprawionej w intencji Powstańców Styczniowych.

Główna część uroczystości odbyła się przy Pomniku Poległych, na skraju lasu, w miejscu, gdzie 160 lat temu wojskom Polskim dowodzonym przez generała Padlewskiego udało się powstrzymać nacierające od strony Myszyńca wojska carskie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych Myszyńca, Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, delegacje służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych.

Uroczystości rocznicowe zakończyła część artystyczna w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.