Wicepremier w Olszewie-Borkach. Z rządowym wsparciem inwestycji

82 wyświetleń • 31 maja 2022

TV Ostrołęka
Wicepremier Henryk Kowalczyk gościł w Olszewie-Borkach, gdzie odbyło się wręczenie decyzji dotyczących przyznania dotacji na inwestycje w ramach II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Wszystkie samorządy, które złożyły chociaż jeden wniosek, otrzymały dotacje na budowę i modernizację m.in. dróg, szkół czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. Listę dotacji prezentowaliśmy tutaj. We wtorkowe popołudnie nadszedł czas na oficjalny odbiór decyzji. Lokalni samorządowcy przyjechali do Olszewa-Borek, gdzie dotarł także wicepremier Henryk Kowalczyk.

- Ten nabór w skali krajowej był odrobinę w skali finansowej mniejszy niż poprzedni - powiedział Kowalczyk, wskazując, że statystycznie wychodzi to 6 milionów złotych na jeden samorząd. - Bardzo się cieszę, że obszary wiejskie są w ten sposób promowane, bo mieszkańcy obszarów wiejskich otrzymują nieproporcjonalnie więcej na głowę mieszkańca, niż mieszkańcy miast - dodał.

Senator Robert Mamątow przypomniał, że w 2015 roku doszło do zmiany władzy i zmiany polityki w stosunku do terenów gminno-powiatowych. - W poprzednim okresie polityka państwa była nakierowana na duże aglomeracje: Warszawę, Kraków, Poznań... To miały być lokomotywy, które miały ciągnąć tereny gminne. Tak się nie stało - stwierdził. Dodał, że obecny rząd kieruje środki głównie do "Polski gminno-powiatowej".

Poseł Arkadiusz Czartoryski przypomniał, że wszystkie gminy powiatowe i miasto Ostrołęka otrzymują dofinansowanie. Pochwalił gminę Olszewo-Borki za wzrost inwestycji i rozwoju, a także stwierdził, że powiat ostrołęcki wyróżnia się na tle województwa mazowieckiego w pozyskiwaniu środków finansowych na inwestycje infrastrukturalno-drogowe.

Po wystąpieniach gości, wszyscy obecni samorządowcy odebrali decyzje. Zabrakło jej jedynie dla... miasta Ostrołęki, z powodu organizacyjnego nieporozumienia. Ale spokojnie, dotacja na pewno została przyznana. Na koniec uroczystości wicepremier Kowalczyk, poseł Czartoryski i senator Mamątow otrzymali po dużym bukiecie róż - jak stwierdzono "skromnych".