100-lecie świątyni w Myszyńcu

75 wyświetleń • 28 września 2021

TV Ostrołęka

W bazylice mniejszej w Myszyńcu odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia świątyni. W sobotę odbyło się uroczyste nabożeństwo, które transmitowane było w telewizji. W niedzielę kościół wypełnił się po brzegi, by wysłuchać pieśni kompozytorów polskich w wyjątkowej aranżacji, z elementami muzyki kurpiowskiej. Wystąpiła m.in. prawdziwa mistrzyni muzyki klasycznej: Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

100-lecie świątyni w Myszyńcu

Obecny, 100-letni murowany kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu został zbudowany w stylu neogotyckim staraniem proboszczów ks. Franciszka Karwackiego i ks. Franciszka Kuligowskiego. W 1926 roku kościół został konsekrowany, w 1999 roku podniesiony do godności kolegiaty, zaś w 2013 roku stał się Bazyliką Mniejszą. Świątynia to swoisty symbol Myszyńca.

Z okazji 100-lecia świątyni w sobotę 25 września odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Nabożeństwo miało niezwykłą oprawę. Czuć było atmosferę wielkiego, parafialnego święta.

- Znajdujemy się w pięknej świątyni, która w ostatnich latach dzięki wspłółpracy poprzedniego i obecnego samorządu, odzyskała w tym aspekcie zewenętrznym swój piękny blask. Zapraszam wszystkich udających się na Mazury, aby do tego kościoła zawitać, pomodlić się, a później dalej udać się w pielgrzymkę krajoznawczą związaną z odpoczynkiem - mówił w homili biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

Kiedy podjęli się budowy tej pięknej świątyni, w czasach, które były bardzo trudne. Na Kurpiach panowała powszechna bieda, głód i nędza. Ludzie masowo wyjeżdżali za ocean do różnych krajów, na różne kontynenty. W tym czasie podjęto się budowy tej pięknej świątyni. Tak wielka była wiara i tak wielki zapał Kurpiów i Kurpianek, aby dla Boga zbudować coś pięknego. Ta ich wiara była zbudowana na tej wielkiej skale, którą jest sam Jezus Chrystus.

List do uczestników uroczystości skierował również przedstawiciel najwyższych władz krajowych.

- Wszystkim zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości pragnę przekazać wyrazy szacunku oraz zapewnienia o mojej pamięci. Myszyniec może poszczycić się parafią o imponującej historii - pisał w liście do wiernych z Myszyńca premier RP Mateusz Morawiecki. - Wierzę, że to dzieło ma wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim duchowy (...) Jestem przekonany, że działo wiary, wspólnej pracy, będzie się nadal rozwijało i przynosiło dobre owoce.

Wyjątkowy koncert

Dzień później, w niedzielę 26 września, wierni zaproszeni zostali na wyjątkowy koncert. Kościół w Myszyńcu posiada doskonałą akustykę, dzięki czemu można było przeżywać muzyczną ucztę. Zabrzmiała muzyka sakralna oraz pieśni, inspirowane kurpiowskimi melodiami.

Wystąpili Maria Domżał, Natalia Gaponenko, Bogdan Kierejsza, Lena Juszkiewicz oraz wielka gwiazda polskiej opery: Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Wybrzmiały m.in. wyjątkowe aranżacje kurpiowskich pieśni.