Śladami Kurpiów w Kadzidle! Pro Masovia i nagrody wójta. Długa lista nagrodzonych

115 wyświetleń • 14 lutego 2024

TV Ostrołęka
W Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbyła się uroczystość "Śladami Kurpiów". Przekonaliśmy się, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji kurpiowskiej - tak bogatej w naszym regionie.

Śladami Kurpiów to wyjątkowa uroczystość nawiązująca do wyjątkowej kultury kurpiowskiej. Wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski w swoim przemówieniu nawiązywał do tego, jak wyjątkowe są Kurpie i jak niezwykła jest ich tożsamość. Z kolei starosta Stanisław Kubeł mówił o tym, że ludzi z kurpiowskimi korzeniami spotkał nawet... w Ameryce Południowej.

Konkluzja: Kurpie istnieją dzięki swojej fantastycznej przeszłości, tradycji i tożsamości. Warto to pielęgnować.

Na uroczystość dotarł też przedstawiciel samorządu Mazowsza Mariusz Popielarz, który wręczył pamiątkowe medale Pro Masovia osobom zasłużonym dla kultury kurpiowskiej.

Pamiątkowy medal Pro Masovia otrzymali: Katarzyna i Mariusz Nowakowie, Edyta i Marek Prusińscy, Halina i Ireneusz Cichoniowie, Alicja i Krzysztof Duszakowie, Małgorzata Białczak i Sławomir Duszak, Alina i Dariusz Pabichowi, Dorota i Marek Kozłowscy

Później przyszedł czas na nagrody wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego. Tu lista nagrodzonych była bardzo długa i kiedy wszyscy wyszli na scenę, na miejscach dla publiczności zostali nieliczni. To pokazuje, jak wiele znakomitych osobistości zamieszkuje gminę Kadzidło!

Nagrody wójta otrzymali: Bogumiła Bacławska, Stanisław Bacławski, Małgorzata Białczak, Sławomir Duszak, Wiesława Bogdańska, Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie, Halina i Ireneusz Cichoniowie, Stefania Dawid, Alicja i Krzysztof Duszakowie, Czesława Gałązka, Grzegorz Golan, Janina Jaksina, Czesława Kaczyńska, Stanisław Konopka, Stanisława Konopka, Tadeusz Konopka, Małgorzata Kowalczyk, Dorota i Marek Kozłowscy, Justyna Lemańska, Krystyna Łaszczych, Paweł Łaszczych, Czesława Marchewka, Jadwiga Niedźwiedzka, Stanisława Niedźwiedzka, Apolonia Nowak, Katarzyna i Mariusz Nowakowie, Kazimierz Nurczyk, Aleksandra Oślicka, Alina i Dariusz Pabichowie, Genowefa Pabich, Halina Pajka, Elżbieta Prusaczyk, Marek Prusaczyk, Edyta i Marek Prusińscy, Genowefa Staśkiewicz, Stanisława Staśkiewicz, Stanisława Suchecka, Małgorzata Szkodzińska, Elżbieta Szydlik, Krystyna Świder, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Wach", Ewa Zdunek i Stanisław Gawrych.

Później przyszedł czas na Kadzidlański Przegląd Instrumentalistów i Śpiewaków z Gminy Kadzidło. Jak mawia wójt: Vivat Kurpie, Vivat Kadzidło!