Uroczystość patriotyczna w Laskach Szlacheckich

132 wyświetleń • 10 września 2023

TV Ostrołęka
Ta uroczystość, a wraz z nią pamięć o ofiarach II Wojny Światowej z miejscowości Laski Szlacheckie i okolic na zawsze już zostanie w pamięci wielu pokoleń Polaków. 38 bohaterów, którzy zginęli z rąk okupantów mają w tej miejscowości swoje wyjątkowe miejsce pamięci.

W niedzielę, 10 września w miejscowości Laski Szlacheckie w gminie Czerwin odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem miejsca pamięci 38 osobom zamordowanym dokładnie 84 lata temu w trakcie II wojny światowej. W uroczystościach w czerwińskim kościele i przy pomniku w Laskach Szlacheckich udział wzięli przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz liczna grupa mieszkańców i przedstawiciele rodzin, którym poświęcono nowe miejsce wiecznej pamięci.
zdjecie 300

Uroczystość objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda, który specjalnie na tę okazję przesłał list odczytany uczestnikom wydarzenia.

Miejsce pamięci w postaci pomnika składającego się z kilku tablic poświęconych 38 osobom z miejscowości Laski Szlacheckie i okolic powstało dzięki determinacji i ogromnemu zaangażowaniu Zbigniewa Gołąbka, prezesa Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej.

Powstałe Miejsce Pamięci w Laskach to owoc kilkuletniej współpracy Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” z Instytutem Pamięci Narodowej. W czasie pięcioletniej kwerendy, którą rozpoczęto w 2016 r., ustalono tożsamość i losy 38 osób. Wśród odnalezionych są osoby zamordowane przez Niemców, Sowietów i te, które zginęły w wyniku działań wojennych. Wśród 38 osób upamiętnionych na tablicach jest strzelec Henryk Kamiński, który zginął w obronie Warszawy oraz podporucznik Henryk Krawczyk zamordowany w Charkowie. Największy dramat mieszkańców Lask miał miejsce w niedzielę 10 września 1939 r. Tego dnia Niemcy zamordowali 16 mieszkańców. Ukazana jest również zbrodnia sowiecka na trzech mieszkankach Kolonii Laski z 25 sierpnia 1944 r., z których dwie były w ciąży. Upamiętnione zostały też osoby zamordowane w niemieckich obozach koncentracyjnych. Przywrócona została także pamięć o matce i jej rocznych bliźniętach, którzy zginęli 5 września 1944 r. od pocisku artyleryjskiego.