Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oficjalnie otwarte

57 wyświetleń • 1 marca 2022

TV Ostrołęka
1 marca 2022 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oficjalnie otwarte zostało pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych - w Ostrołęce.

Uroczystości odbyły się na dziedzińcu ostrołęckiego muzeum przy ul. Traugutta. Wzięli w nich udział m.in. wicepremier Piotr Gliński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski czy prezes IPN Karol Nawrocki. W pierwszej części uroczystości miały miejsce przemówienia oraz wręczenie odznaczeń państwowych.List do uczestników uroczystości skierowali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Prezydent podkreślił, że "spełniony zostaje postulat instytucjonalizacji pamięci o powstaniu antykomustycznym". - Od dziś będzie mieć tutaj swój dom - napisał prezydent w liście, który odczytał minister Kolarski. Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że komuniści i postkomunistyczne elity chcieli wymazać z pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale im się to nie udało.- Chcieliśmy tu jako współgospodarze podziękować ostatnim obecnym żyjącym wśród nas żołnierzom niezłomnym, którzy noszą w sercu pamięć o swoich dowódcach i przyjaciołach. Dziękujemy za to, że tę pamięć nieśli. Są żywym świadectwem miłości do Ojczyzny - mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Janusz Kotowski.

Po części oficjalnej złożone zostały kwiaty przed pomnikiem znajdującym się na dziedzińcu, a następnie delegacja zaproszonych gości przystąpiła do zwiedzania muzeum. Przewodnikiem był sam dyrektor Kotowski, opowiadając wszystkim zgromadzonym o losach Wyklętych, także z terenu Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

W programie rozciągniętych na kilka dni uroczystości związanych z oficjalnym otwarciem muzeum zaplanowano m.in. prelekcję z udziałem uznanych historyków, koncert zespołu Luxtorpeda i "Bieg Tropem Wilczym".