TV Ostrołęka
Pismo Prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego do Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha
W związku reorganizacją administracji wojskowej Ministerstwa Obrony Narodowej i planowanym rozformowaniem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, w imieniu własnym, Rady Miasta Ostrołęki, a także będąc wyrazicielem woli mieszkańców Miasta i całej Kurpiowszczyzny, zwracam się z gorącym apelem do Pana Ministra o pozostawienie WKU Ostrołęka w strukturach systemu obronnego Naszego Kraju.
Likwidacja WKU Ostrołęka będzie wielką stratą, zarówno dla regionu północno – wschodniego Mazowsza, jak i Sił Zbrojnych RP.
WKU w Ostrołęce swoim działaniem obejmuje obszar o powierzchni około 4500 km2, zamieszkały przez blisko 260 tys. mieszkańców. Na administrowanym terenie zlokalizowane są ważne, zarówno dla gospodarki, jak i obronności kraju obiekty przemysłowe, ważny węzeł kolejowy oraz szlaki komunikacyjne o znaczeniu regionalnym i międzynarodowym.
Wojskowa Komenda Uzupełnień oprócz realizacji ustawowych zadań, aktywnie uczestniczy w życiu publicznym miasta i całego regionu. Przedstawiciele Komendy są obecni na wszystkich uroczystościach, związanych z historią Rzeczpospolitej Polskiej i regionu, aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym. Obecność ta przynosi wymierne efekty w postaci szerzenia zasad patriotycznego wychowania młodzieży, krzewienia pamięci o bohaterach, miejscach i wydarzeniach związanych z historią Naszego Państwa.
Wyznaczeni żołnierze WKU są członkami Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ich zaangażowanie w pracę Zespołu skutkuje jego profesjonalizmem i skutecznością działania w sytuacjach kryzysowych i w czasie klęsk żywiołowych.
Ponadto działalność WKU skierowana jest na zainteresowanie młodzieży podjęciem w strukturach Sił Zbrojnych i nauką w uczelniach wojskowych, czego dowodem jest organizacja przez Komendę w roku 2008 Targów Pracy i Szkolnictwa Wojskowego oraz uczestnictwo we wszystkich targach pracy organizowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy na administrowanym terenie. Przedstawiciele WKU uczestniczą w szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez administrację samorządową, mających na celu zainteresowanie społeczeństwo problematyką obronną i szeroko rozumianą ochroną ludności.
Doskonale układająca się współpraca pomiędzy Miastem i WKU przynosi wymierne korzyści, nie tylko dla samorządu, ale jak mam nadzieję dla Systemu Obronnego. Rocznie wydaję około 120 decyzji w sprawie nałożenia świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony. Baza osób i przedmiotów świadczeń stale jest aktualizowana, a dzięki współpracy z WKU w Ostrołęce, Siły Zbrojne mogą liczyć na stuprocentowe zabezpieczenie w sprzęt zmechanizowany, środki transportu i nieruchomości.
Lokalizacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce to niewątpliwie wielkie udogodnienie dla mieszkańców regionu, zainteresowanych pracą w charakterze żołnierzy zawodowych, nauką w uczelniach wojskowych oraz załatwiających sprawy związane z odbywaniem służby wojskowej. Ostrołęka to ważne i największe miasto w północno wschodniej części województwa mazowieckiego, siedziba władz miasta na prawach powiatu i powiatu ostrołęckiego, posiadające bardzo dobre połączenia komunikacyjne z całym obszarem administrowanym przez WKU Ostrołęka.
Rozformowanie Komendy w Ostrołęce i przydzielenie całego regionu do innej, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów, przyczyni się niewątpliwie do spadku zainteresowania społeczeństwa nauką w uczelniach wojskowych i pracą zawodową w Siłach Zbrojnych z powodu utrudnień w dotarciu do informacji.
Mając na uwadze zasługi Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce dla społeczności lokalnej oraz powyższe fakty, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o pozostawienie jej w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej.