Ostrołęka: Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszego w Polsce kina 3D 360

782 wyświetleń • 7 listopada 2014

TV Ostrołęka
„Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.” - tym cytatem Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczyna się uroczyście wmurowany dziś akt erekcyjny pod budowę nowoczesnego centrum multimedialnego z kinem 3D 360 stopni powstającym przy ulicy ks. Popiełuszki w Ostrołęce.

W uroczystościach wmurowania akty erekcyjnego pod budowę pierwszego w Polsce kina 3D 360 stopni udział wzięli m.in. prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski, przedstawiciele fundacji Drabina Rozwoju z Dorotą Drozdowską-Szymborską i Dorotą Szatkowską na czele, Mariusz Mierzejewski, Ryszard Dziadak, Elżbieta Lanc, przedstawiciele samorządu Ostrołęki oraz instytucji wspierających realizację projektu.

- Dziś z ramienia fundacji Drabina Rozwoju mam okazję podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu, a w szczególności prezydentowi Ostrołęki, Januszowi Kotowskiemu, za to że zawsze jest bardzo życzliwy i otwarty na nasze innowacyjne pomysły, dzięki czemu możemy sprawnie i szybko je realizować – mówiła podczas uroczystości Dorota Drozdowska-Szymborska, prezes fundacji Drabina Rozwoju.

Realizowane w ramach programu Multimedialne Centrum Natura z kinem 3D 360 stopni powstaje przy ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. Zajmie powierzchnię 456 m2 i będzie nowoczesnym kompleksem edukacyjnym, składającym się z dobrze wyposażonej sali do projekcji kinowej 5D z ekranem 360 o, sali doświadczeń, ogrodu doświadczeń usytuowanego na dachu budynku, a także zagospodarowanej przestrzeni wokół budynku.

- Cieszę się, że to właśnie w Ostrołęce powstaje takie nowoczesne centrum multimedialne. Mam nadzieję, że to nie ostatni projekt z którym fundacja do nas zawitała – mówił prezydent Janusz Kotowski.

Oprócz budowy unikalnego na skalę europejską kina 3D 360 stopni projekt zakłada:
- stworzenie animacji filmowej 3D „W królestwie Wielkiego Suma, ukazującej w przestrzeni wirtualnej życie w Narwi. - 4 rodzaje zajęć edukacyjnych „Przyroda w Doliny Narwi i Omulwi”. Zajęcia te oparte będą o metodę projektu edukacyjnego i metodę badań terenowych. Ich główna część realizowana będzie w terenie, nad Narwią, oraz na terenie MCN z wykorzystaniem sal i terenu wokół Centrum.
- 2 rodzaje warsztatów dotyczących społecznego aspektu ochrony bioróżnorodności i wykorzystania zasobów przyrodniczych w rozwoju lokalnym. 

Projektem edukacyjnym objętych zostanie około 14 000 dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, technikach i szkołach zawodowych na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz 288 nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego a także 2560 osób z kategorii ogółu społeczeństwa (w tym rodziny z dziećmi z terenu województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego).