Kultura za złotówkę - konferencja prasowa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej
311 wyświetleń • 19 lipca 2023
TV Ostrołęka
Osoby z niepełnosprawnościami mogą już teraz kupić bilet do każdego z 28 marszałkowskich muzeów lub teatrów za symboliczną złotówkę. O rozszerzeniu akcji wspieranej przez samorząd Mazowsza poinformowano dziś podczas konferencji w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
W środę, 19 lipca w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono założenia nowej odsłony projektu "Kultura za złotówkę". W konferencji udział wzięli: Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, członkinie zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Bogucka-Lityńska, zastępca dyrektora MCPS ds. społecznych, Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami, Mariusz Popielarz, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce oraz Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Akcja "Kultura za złotówkę" już się sprawdziła w przypadku najmłodszych mieszkańców regionu. Do tej pory w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” mazowieckie instytucje kultury odwiedziło około 310 tys. uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
„Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą odwiedzić muzeum czy pójść do teatru za złotówkę.
Zachęceni sukcesem programu skierowanego do uczniów postanowiliśmy podobną ofertę skierować do osób z niepełnosprawnościami. Doskonale wiemy, że dużą barierą są kwestie materialne. Mam nadzieję, że nasz nowy program pomoże w jej przezwyciężeniu i przybliży osobom z niepełnosprawnościami muzea i teatry z Mazowsza.
- wyjaśnia Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. –
W tym roku na realizację programu dla uczniów samorząd Mazowsza przeznaczył 12 mln zł. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, program cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i wielu uczniów chętnie z niego korzysta.
Statystyki robią wrażanie. W sumie mamy już ponad 310 tys. uczniów: 150 tys. w zeszłym roku, a w pierwszym półroczu tego roku – już blisko 160 tys. Zachęcam do zapoznawania się z ofertą i odwiedzania naszych placówek.
- mówi wicemarszałek Orzełowska.