Zaślubiny Miasta Ostrołęki z rzeką Narew

147 wyświetleń • 23 czerwca 2023

TV Ostrołęka
W piątek, 23 czerwca w związku z przypadającą w tym roku 650. rocznicą nadania Ostrołęce praw miejskich, odbyły się na plaży miejskiej uroczyste zaślubiny miasta z rzeką Narew.

Ceremoniał uroczystych zaślubin Ostrołęki z rzeką Narew przypieczętowano składająć podniosłą deklarację wierności rzece. Oto treść wygłoszonej uroczyście deklaracji:

Składając hołd pamięci pokoleniom mieszkańców naszej ziemi, którzy w przeszłości żyli tu, nad Narwią, korzystali z obfitości jej dóbr, ciężką pracą tworzyli zręby gospodarki, dbali o rozwój miasta, okolic i miejscową społeczność, brzegów Narwi bronili, walczyli i ginęli dla Polski, zawsze wierni Bogu i Ojczyźnie, uroczyście przyrzekamy szanować środowisko naturalne, stać na straży przestrzegania praw natury, dbać o czystość wód, brzegów rzek i jezior, korzystać z akwenów wodnych przestrzegając przepisów, obowiązku zachowania naturalnych warunków flory i fauny, najoszczędniej i najbardziej efektywnie korzystać z wody.

Rotę zaślubin odczytał starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł

Rzeko moja najpiękniejsza, najmilsza memu sercu, błękitem swej toni, obfitością darów, tkliwym szelestem i pluskiem fal uszczęśliwiasz moją duszę. Radosna, wdzięczna i dumna przepływasz przez naszą krainę. Najwierniejsza przyjaciółko, towarzyszko życia i losów zamieszkujących tu ludzi, mieszkańców naszego grodu. Biorę z Tobą ślub, przyrzekam Ci służyć wiernie, niech miłość ta rozsławi imię Narwi.

Następnie, podczas uroczystego rejsu gondolą po rzece, w kierunku jej górnego biegu starosta wrzucił do wody wieniec stanowiący dopełnienie zaślubin.

Wydarzeniu towarzyszył piknik dla mieszkańców z pokazem sprzętu motorowodnego i koncertem szantowym.

Organizatorem wydarzenia i inicjatorem zaślubin Ostrołęki z Narwią był Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej. W przygotowanie uroczystości włączyli się również przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu ostrołęckiego oraz lokalny oddział spółki Wody Polskie.