Pierwsze w Europie kino 3D 360 stopni powstanie w Ostrołęce. Poznaliśmy szczegóły projektu

727 wyświetleń • 11 kwietnia 2014

TV Ostrołęka
Multimedialne Centrum Natura – to tytuł projektu, w ramach którego w Ostrołęce powstanie pierwsze w Europie kino 3D 360 stopni. Projekt realizowany będzie przez Fundację Drabina Rozwoju w partnerstwie z Miastem Ostrołęka.

Oprócz budowy unikalnego na skalę europejską kina 3D 360 stopni projekt zakłada:
- stworzenie animacji filmowej 3D „W królestwie Wielkiego Suma, ukazującej w przestrzeni wirtualnej życie w Narwi. - 4 rodzaje zajęć edukacyjnych „Przyroda w Doliny Narwi i Omulwi”. Zajęcia te oparte będą o metodę projektu edukacyjnego i metodę badań terenowych. Ich główna część realizowana będzie w terenie, nad Narwią, oraz na terenie MCN z wykorzystaniem sal i terenu wokół Centrum.
- 2 rodzaje warsztatów dotyczących społecznego aspektu ochrony bioróżnorodności i wykorzystania zasobów przyrodniczych w rozwoju lokalnym.

Projektem edukacyjnym objętych zostanie około 14 000 dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, technikach i szkołach zawodowych na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz 288 nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego a także 2560 osób z kategorii ogółu społeczeństwa (w tym rodziny z dziećmi z terenu województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego).

Infrastruktura Multimedialnego Centrum Natura składać się będzie z:

1) Sali do projekcji w przestrzeni wirtualnej (filmy 3D) - seanse;

2) Tzw. Sala doświadczeń, stanowiąca laboratorium wspierające badania terenowe. Znajdą się tu binokulary i sprzęt służący do szczegółowego opracowania materiału zebranego w terenie;
Posiadanie tej sali pozwoli też na realizowanie scenariuszy badawczych mieszczących się w
koncepcji zadań edukacyjnych MCN.

3) Sala odpraw - jej rolą jest przygotowanie grupy do zajęć oraz omówienie ich wyniku. Sala pomieści całą grupę młodzieży (ok. 30 osób).

4) Tzw. Ogród doświadczeń, w tym strefa zielona usytuowana na dachu Centrum, teren wokół centrum zagospodarowany na potrzeby części zajęć dotyczących zagadnień z zakresu hydrografii i geomorfologii, takich, jak np. wykonanie doświadczeń dotyczących kształtowania korytarza rzeki przez płynącą wodę, tworzenia się meandrów i starorzeczy, tworzenia się zjawisk powodziowych itp.

5) Doliny Narwi - nie przewiduje się tu budowy jednej infrastruktury; Miejsca te będą wyznaczane doraźnie, w zależności od potrzeb edukacyjnych, warunków pogodowych i pory roku; Miejsca te muszą być jednak odpowiednio rozpoznane przez personel Centrum pod kątem zasadności ich wykorzystania w poszczególnych modułach edukacyjnych.