100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu. Imponujący jubileusz

29 wyświetleń • 9 września 2023

TV Ostrołęka
Uroczystą mszą świętą, a następnie spotkaniem na placu przed remizą w Rzekuniu uświetniono jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu. Uroczystość była niezwykle podniosła: to ważne wydarzenie dla całej społeczności gminy Rzekuń.
Działo się 100 lat temu...

13 czerwca 1923 roku podjęto decyzję, żeby w Rzekuniu zawiązała się straż ogniowa. W czynie społecznym, za składki mieszkańców, pobudowano drewnianą remizę. Podczas II wojny światowej ta remiza została zniszczona, ale dzięki dużemu zaangażowaniu strażaków odbudowano remizę, która jeszcze do niedawna służyła OSP. Obecnie budynek wygląda zupełnie inaczej - siedziba OSP jest piękna i nowoczesna, dostosowana do najwyższych standardów.
zdjecie 300

- Dziś widzimy, że ten budynek bardzo się zmienił, dzięki sejmikowi województwa mazowieckiego, Starostwu Powiatowemu w Ostrołęce, którzy przyczynili się do tego, że ten budynek został odnowiony. Ale ten budynek to tylko mury. Najważniejsze jest to, że są tu druhowie strażacy, którzy wypełniają ten budynek - wskazał wójt Bartosz Podolak.
Pro Masovia dla OSP Rzekuń

Radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak (jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego) odczytał akt nadania OSP Rzekuń medalu Pro Masovia.

- Za jej chlubną historię, za ludzi, którzy tworzyli tę historię, tworzą historię i za te wszystkie działania, które służyły mieszkańcom gminy Rzekuń i nie tylko - wymieniał Augustyniak.

W późniejszej części uroczystości Augustyniak podkreślił, że to "wielka chwila", a pamięć należy się wszystkim druhom z Rzekunia, także tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Radny podziękował samorządowi gminy Rzekuń za wybudowanie niezwykle pięknej remizy.

- Dzieło ma imponujący wygląd. Samorząd Mazowsza ma w tym również swój udział finansowy - dodał Augustyniak.
Straż ważna dla lokalnej społeczności

Starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł podkreślił, że powiat ostrołęcki zawsze inwestuje w straż, a zwłaszcza ochotniczą, bo zaspokaja ona większość potrzeb mieszkańców powiatu.

Podziękowania za to, co strażacy robią dla lokalnej społeczności, złożył także dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Popielarz. - Deklaruję, że samorząd województwa zawsze będzie wspierał działalność OSP, ponieważ to, co robicie dla ludności, jest bardzo ważne - dodał, przypominając, że samorząd Mazowsza wspiera też samorządy, czego przykładem jest gmina Rzekuń.

Na uroczystość przybył też wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, który przekazał strażakom komplet biało-czerwonych piłek do gry w piłkę nożną. Przedstawiciel polskiego rządu także podziękował strażakom za służbę, a strażacy potrafią się odwdzięczyć: specjalne wyróżnienia trafiły też do zaproszonych gości.

Nowy budynek OSP Rzekuń został poświęcony, podobnie jak pojazd, który uroczyście z okazji 100-lecia został przekazany strażakom.