Trzy propozycje Lewicy dla seniorów. Wśród nich leki za 5 złotych

118 wyświetleń • 3 czerwca 2022

TV Ostrołęka
Bezpieczna rodzina, bezpieczny senior - oto projekt Lewicy skierowany do seniorów, który prezentowany był 3 czerwca 2022 r. w Ostrołęce. W konferencji prasowej wziął udział poseł na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak. Samorząd reprezentował wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek.

- Bezpieczna rodzina to również ci, którzy po aktywności zawodowej przechodzą na emeryturę, ale i są na rencie. To też osoby, które zasłużyły i wypracowały sobie po prostu godny odpoczynek. Dziś w sytuacji, gdy inflacja szaleje, gdy wszystko drożeje, ten pakiet pomocy dla naszych seniorów jest po to, by im pomóc normalnie funkcjonować, by nie musieli myśleć, jak związać koniec z końcem - wskazał poseł Arkadiusz Iwaniak.

Poseł Iwaniak, podobnie jak inni politycy opozycji, nawiązał do kwestii elektrowni Ostrołęka. Wskazał, że pieniądze, które stracono, wystarczyłyby na 3 lata na zapewnienie pakietu Lewicy dla seniorów dla całej Polski lub na... 50 lat dla samej Ostrołęki.
Lewica proponuje trzy rozwiązania dla seniorów:

Renta wdowia - w obecnym systemie prawnym, gdy jeden ze współmałżonków umiera, wdowa/wdowiec może wybrać rentę wdowią w wysokości 85 proc. wyższego świadczenia. Co chce zmienić Lewica? - W naszej ustawie jest kwestia dodatku 25 proc. tego świadczenia, z którego współmałżonek rezygnuje - wskazał poseł Iwaniak.
Druga waloryzacja rent i emerytur - oznaczałoby to, że średnie emerytury zwiększyłyby się o 500 złotych. - Wszystkie rzeczy, która są droższe, gdy płacimy w sklepie, dotykają najbardziej seniorów. Oni są w grupie ryzyka, to wstyd dla Polski, w grupie zagrożonej ubóstwem - mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz.
Leki za 5 złotych dla osób powyżej 65. roku życia za 5 złotych. - Żeby żaden polski senior i żadna polska seniorka po latach pracy nie musieli żebrać o parę złotych - wskazała Piechna-Więckiewicz.

Głos zabrał też wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek, który podkreślił, że samorząd jest najbliżej seniorów. - Konferencja, która się odbywa przy Centrum Aktywności Seniorów dowodzi tego, że pan prezydent politykę senioralną traktuje bardzo poważnie - wskazał Szatanek.

Podkreślił, że CAS było "oczkiem w głowie" prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i zrealizował tym samym swoją podstawową obietnicę. Radny Szatanek wskazywał też na inne programy dla seniorów, które obowiązują w Ostrołęce.

To nie koniec propozycji Lewicy. Jak zapewnił nas poseł Iwaniak, wkrótce działacze tego ugrupowania przyjadą do Ostrołęki z propozycjami mieszkaniowymi.