Droga krzyżowa w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce

179 wyświetleń • 15 kwietnia 2022

TV Ostrołęka
Wielki Piątek to w kościele katolickim dzień zadumy nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, rozważane są także stacje drogi krzyżowej. Ulicami Ostrołęki przeszły drogi krzyżowe z kilku parafii.

Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły.

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się liturgią słowa z opisem męki Jezusa według Ewangelii św. Jana. Następnie odbywa się adoracja krzyża. W tym roku podczas nabożeństw modlono się także o zakończenie wojny:

"Módlmy się za naród ukraiński, doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, niech nasz Bóg i Pan powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój"

Po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do grobu Pańskiego, gdzie przez całą Wielką Sobotę adorowany jest przez wiernych.

Droga Krzyżowa ulicami miasta

W Wielki Piątek odprawiana jest też droga krzyżowa. To 14 stacji opisujących skazanie, mękę, śmierć i złożenie do grobu Jezusa Chrystusa. W Ostrołęce kilka parafii zdecydowało się pójść z rozważaniami przez ulice miasta.

"Któryś za nas cierpiał rany" zabrzmiało na ulicach Ostrołęki m.in. w parafiach pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Franciszka z Asyżu.